دیانابول

دیانابول (متان دروستنولون)

دیانابول
دیانابول

دیانابول یکی از محبوب‏ترین و مهم‏ترین استروئیدهای آنابولیک است که تاکنون ساخته شده است. بدون شک، این ماده یکی از محبوب‏ترین استروئیدهای خوراکی است که تا کنون وارد بازار شده است و همچنین یکی از محبوب‏ترین استروئیدها در میان تمام انواع ارائه شده آن است.

درک کارکرد دیانابول، نسبت به دیگر استروئیدهای آنابولیک راحت‏تر است. این استروئید تا حد زیادی مزایای خود را از طریق افزایش سنتز پروتئین، احتباس نیتروژن و گلیکوژنولیز فراهم می‏آورد. سنتز پروتئین، بیان گر سرعت ساخت پروتئین به وسیله سلول‏ها است. پروتئین‏ها، سنگ بنای ساخت عضله هستند.

اثرات دیانابول، سریع و چشمگیر هستند. در واقع، به احتمال زیاد شخص می‏تواند با استفاده از دیانابول تنها در عرض چند هفته، در حدود ۹ کیلوگرم افزایش وزن داشته باشد. دوز کلی و مصرف کلی کالری نیز در این پروسه افزایش وزن نقش دارند، اما ۹ کیلوگرم افزایش وزن، بسیار واقع‏بینانه است. این موضوع، دیانابول را تبدیل به یک استروئید برتر برای دوره حجمِ  می‏کند و در نتیجه بیشترین استفاده از آن در همین دوره صورت می‏گیرد.

بسیاری از ورزشکاران نیز به اثرات دیانابول پی برده‏اند؛ با این وجود، امروزه دیانابول دیگر مانند سابق در دوره‏های کات رواج ندارد. بسیاری از ورزشکاران، در این دوره ها استروئیدهایی مانند آناوار و وینسترول را انتخاب می‏کنند، اما انتخاب استروئید عموما به هدف مصرف بستگی دارد. در نتیجه افزایش سریع و قطعی در قدرت، که به معنای سرعت و قدرت بیشتر می‏باشد، دیانابول می‏تواند در افزایش‏ عملکرد ورزشی بسیار خوب عمل کند. همچنین در نتیجه استفاده از این ماده، سطح ریکاوری و استقامت فرد ارتقاء پیدا می‏کند. وقتی بحث افزایش وزن مطرح می‏شود، باید حتما به خاطر داشته باشید که این موضوع بیشتر به ورودی کلی کالری به بدن بستگی دارد. در حالی که استروئید می‏تواند باعث افزایش حجم شود، برای رسیدن به این هدف، شخص نیز باید کالری کافی را به بدن خود برساند. با توجه به استروئیدهای دیگری که وجود دارند ما نمی‏توانیم دیانابول را بهترین استروئید موجود برای افزایش عملکرد ورزشی بنامیم، اما اگر صرفا بخواهیم قدرتمان را افزایش دهیم، این ماده می‏تواند یک انتخاب بسیار خوب باشد.

بیشتر بخوانید  از چه زمانی می بایست دوره PCT را شروع می نمایند؟

پس از این مباحث به دوره کات می‏رسیم و شما پی می‏برید که چندان از دیانابول در برنامه‏های دوره کات استفاده نمی‏شود. برخی از بدن‏سازان حرفه‏ای در اوایل دوره کات از دیانابول استفاده می‏کنند تا حداکثر ظرفیت خود را حفظ کنند و به وسیله این ماده، از بافت بدون چربی خود محافظت کنند؛ با این وجود، گزینه‏های بهتری هم برای جایگزینی دیانابول در این دوره وجود دارد. یکی از مشکلات استفاده از این استروئید در دوره کات، میزان احتباس آبی است که فراهم می‏آورد و مطمئنا احتباس آب در مقادیر فراوان، چیزی نیست که در دوره کات برایتان خوشایند باشد.

عوارض جانبی دیانابول:

  • استروژنی:

دیانابول در نتیجه سطح فعالیت آروماتاز ملایمی که دارد، یک استروئید آنابولیک استروژنی نسبتا قوی است.

برای مبارزه با عوارض جانبی استروژنی دیانابول، هنگام مصرف این ماده توصیه می‏شود که از یک سری آنتی‏استروژن استفاده شود. برای این کار دو گزینه برای انتخاب دارید: تعدیل‏کننده‏های انتخابی گیرنده استروژن (SERMها) مانند Nolvadex (تاموکسیفن سیترات) و بازدارنده‏های آروماتاز (AIها) مانند Femara (لتروزول)

  • آندروژنی:

دیانابول، یک استروئید شدیدا آندروژنی نیست، آندروژنی بودن آن به لحاظ ساختاری کاهش یافته است، اما با این وجود باز هم احتمال بروز عوارض جانبی آندروژنی وجود دارد. این عوارض جانبی که در اثر مصرف دیانابول ایجاد می‏شوند عبارتند از: آکنه، تسریع ریزش موی سر در افراد مستعد طاسی و رشد موهای زائد بدن.

  • قلبی عروقی:

دیانابول، دارای یک اثر منفی قطعی بر روی کلسترول است. این اثر منفی، شامل کاهش کلسترول HDL و افزایش کلسترول LDL می‏باشد و تغییرات کلی می‏توانند چشمگیر باشند. این احتمال وجود دارد که سطوح کلی کلسترول در یک محدوده سالم باقی بمانند، اما اگر سطح HDL به شدت کاهش پیدا کند، همین محدوده سالم ممکن است ما را گمراه کند.

  • تستوسترونی:
بیشتر بخوانید  آشنایی با هورمون DHT، مزایا ، مضرات آن

تمامی استروئیدهای آنابولیک، در برابر تولید تستوسترون طبیعی بدن حالت بازدارنده دارند. در حالی که میزان این بازدارندگی از استروئیدی به استروئید دیگر متغیر است، اما هنگام مصرف دیانابول، مقدار آن زیاد است. به همین دلیل اکثر افراد ترغیب می‏شوند دیانابول را به همراه شکلی از تستوسترون غیرطبیعی (مصنوعی) مصرف کنند.

  • سمیت برای کبد:

دیانابول، یک استروئید آلکیلی C17-آلفا است و در نتیجه دارای طبیعتی سمی برای کبد است. میزان این سمی بودن می‏تواند از یک استروئید C17-aa به استروئید دیگر، بسیار متغیر باشد و در حالی که میزان سمیت Dbol با سمی‏ترین استروئید این دسته فاصله زیادی دارد، اما با این وجود نمی‏توانیم بگوییم که سمیتش ملایم است. با این وجود اگر استفاده از این ماده مسئولانه باشد و در شروع مصرف، کبد نیز سالم باشد، سمیت کلی آن، منجر به آسیب کبد نمی‏شود. در حین استفاده، مقادیر آنزیم کبد افزایش پیدا می‏کنند، اما باید به خاطر داشته باشید که افزایش مقادیر به معنای افزایش آسیب نیست، بلکه احتمال آسیب و فشار به کبد بیشتر می‏شود. برای اجتناب از آسیب، مصرف این ماده در کل باید به شش هفته محدود شود. همچنین پیش از شروع یک دوره جدید، باید حدود شش هفته را بدون مصرف C17-aa سپری کرده باشیم. با این وجود، بسیاری از افراد تا دوره بعدی، از این ماده استفاده نمی‏کنند.

طریقه مصرف دیانابول:

دوزهای استاندارد دیانابول بسته به تجربه و اهداف مورد نظر اشخاص بسیار متغیر هستند. بسیاری از افراد از مصرف ۲۰ تا ۲۵ میلی‏گرم در روز رضایت بیشتری دارند. به خاطر داشته باشید که هر بار که دوز مصرفی را افزایش می‏دهیم، احتمال بروز عوارض جانبی نیز افزایش پیدا می‏کند و کنترل آنها مشکل‏تر می‏شود. اگر محدوده ۲۰ تا ۲۵ میلی‏گرم منجر به یک تجربه مثبت شود، در صورت مطلوب بودن می‏توان ۳۰ تا ۳۵ میلی‏گرم در روز را نیز امتحان کرد. مرحله بعدی می‏تواند مصرف ۵۰ میلی‏گرم در روز باشد که دوز مصرفی بسیار بالایی است اما برای مصرف‏کنندگان حرفه‏ای استروئیدهای آنابولیک قابل مدیریت است. با این وجود، بسیاری از افراد به چنین دوزی احتیاج ندارند. مصرف دوزهای بالاتر نیز توسط برخی افراد مشاهده شده است، به طوری که شما به راحتی می‏توانید شخصی را پیدا کنید که ۱۰۰ میلی‏گرم در روز را مصرف می‏کند، اما چنین دوزهایی قابل توصیه نیستند. دوزهای این چنینی باعث ایجاد عوارض جانبی در سلامتی شخص می‏شوند. حتی اگر بتوانید عوارض جانبی قابل رویت را کنترل کنید، عوارض جانبی که بر روی قسمت‏های داخلی بدن ایجاد می‏شوند داستان متفاوتی خواهند داشت.

بیشتر بخوانید  ناندرولون (ناندرولون دکانوات)

دیانابول، نیمه‏عمری در حدود ۳ تا ۵ ساعت دارد و بسیاری از افراد توصیه می‏کنند که دوز مصرفی به ۲ تا سه قسمت در طول روز تقسیم شود تا بیشترین سطح این ماده در خون حفظ شود. با این وجود حتی با سه دوز مساوی در طول روز، شخص مصرف کننده، سطوح بالا و پایین این ماده را در خون خود تجربه می‏کند. همچنین، هنگام تقسیم دوز کلی به چند دوز مساوی در طول روز، ماکزیمم سطح این ماده در خون، کمتر از ماکزیمم سطح این ماده هنگام مصرف یکجای آن خواهد بود. مصرف دوز کلی این ماده به صورت یکجا، باعث می‏شود در حین تمرین، سطح این ماده در خون به بیشترین مقدار خود برسد. صرف نظر از شیوه‏ای که انتخاب می‏کنید، پی خواهید برد که دیانابول منجر به نتایج مهمی می‏شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید