هورمون رشد انسانی (سوماتروپین) چیست؟

همان گونه که از اسم آن بر می آید، هورمون رشد انسانی یک واسطه در رشد انسان است. این هورمون به صورت درونی  به وسیله غده ی هیپوفیز قدامی تولید می‏شود و در دوران کودکی در سطوح بسیار بالایی  (در بدن) وجود دارد. اثرات محرک-رشد آن گسترده است و می توان آنها را به سه حوزه ی مجزا تقسیم بندی کرد که عبارتند از: استخوان، عضله اسکلتی و ارگان های داخلی.

سوماتروپین (هورمون رشد) از متابولیسم مواد معدنی، پروتئین، کربوهیدرات و لیپید نیز پشتیبانی می کند و می‏تواند باعث تحریک رشد بافت‏های هم بند شود. اگرچه هورمون رشد برای تکامل و رشد اولیه حیاتی است اما در سراسر دوره بزرگسالی نیز تولید می‏شود. سطوح و نقش بیولوژیکی آن با بالا رفتن سن کاهش پیدا می‏کنند اما با این وجود، به حمایت از متابولیسم، رشد یا حفظ بافت عضلانی و مدیریت (کاهش) بافت چربی در سراسر عمر ادامه می‏دهد. سوماتروپین به طور خاص، هورمون رشد انسانی دارویی را توصیف می‏کند که با استفاده از تکنولوژی DNA نوترکیب ساخته شد. سوماتروپین (rhGH) از لحاظ بیولوژیکی معادل هورمون رشد انسانی (hGH) با منشاء هیپوفیز است.

سوماتروپین در کاربرد های متنوع پزشکی استفاده میگردد.

بیشتر از همه، این دارو در مواردی از اختلالات رشد کودکی تجویز می‏شود که مشخصه ی آن ها عدم تولید کافی هورمون رشد است. اگرچه این کار همیشه هم کاملا جوابگو نیست، اما استفاده از سوماتروپین اغلب باعث افزایش چشمگیر نرخ رشد خطی و وزن کلی، پیش از متوقف شدن رشد در بزرگسالی می‏شود. همچنین از این دارو برای تسریع رشد کودکانی استفاده می‏شود که در هنگام تولد بسیار کوچک هستند و تا سن ۲ سالگی به حد نرمال نمی‏رسند. استفاده‏های دیگر شامل درمان سندرم روده کوتاه، رشد ناقص در نتیجه نارسایی کلیه، از بین رفتن عضله در ارتباط با آلودگی به ویروس HIV و کمبود هورمون رشد بزرگسالان می‏باشند. همچنین سوماتروپین جهت کند کردن روند پیری در بزرگسالان نیز توصیه میگردد. با بالا رفتن سن ما، سطوح هورمون رشد کاهش پیدا می‏کند و بسیاری از پزشکان بر این باورند که رساندن آن به سطوح جوانی می‏تواند از برخی آسیب‏های ناشی از پیری جلوگیری کند. با معین بودن اثرات متابولیک سودمند آن بر روی توده عضلانی و کاهش چربی، این نوع استفاده طرفداران زیادی دارد، حتی اگر hGH به صورت خاص، پروسه پیری را به تاخیر نیاندازد. توجه کنید که به منظور تجویز hGH برای نقص هورمونی بزرگسالان در ایالات متحده، بیمار می‏بایست یک بیماری هیپوفیزی تشخیص داده شده یا سابقه کمبود GH در کودکی داشته باشد. به ویژه بر طبق قانون فدرال، هرگونه تجویز هورمون رشد برای استفاده‏های عنوان نشده (شامل ضد-پیری و بدن‏سازی) غیرقانونی است.

دیدگاهتان را بنویسید