زنان و استروئید ها

زنان و استروئیدها – پژوهشی بر روی استروئیدهای آندروژنی آنابولیک زنانه

استروئید‌های آندروژنی آنابولیکی به اختصار (AAS) نوعی ترکیب فرعی برگرفته از تستوسترون هورمون جنسی مردانه است. این ترکیب نه تنها ویژگی آنابولیکی (عضله سازی) دارد، بلکه یک عنصر آندروژنی نیز می‌باشد که بر روی ویژگی‌‌های جنسی اثر می‌گذارد. با این حال استفاده ازAAS  در زنان می‌تواند هدف عضله‌سازی و کاربردهای زیباشناختی داشته باشد. در این بخش برخی از موارد استفاده AAS در زنان را مورد بررسی قرار می‌گیرد. از جمله تاثیرات استفاده در زنان، فواید مصرف و عوارض جانبی، بهترین ترکیبات و دوز مورد استفاده، و سایر اطلاعات مرتبط برای کسانی که می‌خواهند از آن استفاده کنند ارزشمند خواهد بود.

یکی از سؤالات رایج در بسیاری از بحث‌های مرتبط با استروئید این است «آیا ممکن است بدن من به استروئید، پاسخ ندهد؟» چنین سوالی نتیجه مستقیم عدم دانش کافی در افراد است. هورمون‌ها صرف نظر از نوعشان پیام‌های شیمیایی هستند که فعالیت‌های خاصی را تعیین می‌کنند. این سیگنال‌های پیوسته به وضوح توسط سلول‌های گیرنده مختلف در سراسر بدن رمزگشایی می‌شوند. مادامی که متغیرهای مشخص به درستی هماهنگ شوند، استفاده صحیح از استروئید‌های آنابولیکی به طور موثر باعث ایجاد پاسخ عضلانی خواهد شد. پرسش درست باید ‌این‌گونه مطرح شود که «این متغیرها چه هستند و چطور باید به طور صحیح آن‌ها را با هم هماهنگ کرد؟»

برخی از دلایل مصرف استروئید در زنان

دلایل مختلفی برای روی آوردن زنان به مصرف استروئید وجود دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود.

 

 

تجسمِ ظاهرِ خویشتن

به نقل از کاراگاه افسانه‌ای شرلوک هلمز «پاسخ صحیح آن است که غالبا آسان و آشکار باشد.» در نتیجه بسیاری از زنان برای افزایش گیرایی و جذابیت از استروئید استفاده می‌کنند. دلیل دیگر می‌تواند بخاطر عارضه‌ای معروف به «اختلال ماهیچه‌ای» باشد، اختلالی که فرد مبتلا (مرد یا زن) تصور می‌کند به اندازه کافی عضلانی نیست. کسانی که از این وضعیت رنج می‌برند، اغلب توهم دارند که بیش از اندازه «لاغر»، «چاق» یا «خیلی کوچک» هستند، در حالی که اغلب آن‌ها دارای ساختار عضلانی بیشتر از حد متوسط هستند. «دیسمورفیا» گاهی اوقات «بیورکسیا» در مقابل «آنورکسیا» (بی‌اشتهایی عصبی معکوس)  نامیده می‌شود و نوع خاصی از اختلال بدشکلی بدن است. دیسمورفیا یک وسواس ساده برای کار با وزنه یا پرورش اندام نیست. برای این‌که بتوان به طور بالینی آن را به عنوان اختلال عضلانی تشخیص داد، فرد باید علائمی «نوع» و «درجه» را که در کتابچه ی راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ویرایش چهارم آمده است از خود بروز دهد. صرف نشان دادن علاقه زیاد به خوش اندام بودن برخلاف آنچه اکثر مردم تصور می‌کنند دلیل بر وجود این اختلال نمی‌باشد.

برخی از مشخصه های وجود این اختلال عبارتند از:

 • بررسی مداوم خود در آینه
 • ناراحتی بیش از حد به‌خاطر از دست دادن یک جلسه تمرین یا یکی از وعده‌های غذایی روزانه
 • ناراحتی بیش از حد به‌خاطر مصرف نکردن پروتئین کافی در وعده غذایی روزانه
 • مصرف استروئیدهای آنابولیک بالقوه خطرناک
 • بی‌توجهی به شغل، روابط و یا خانواده به دلیل ورزش بیش از حد و عادت‌های مرتبط
 • توهم داشتن کمبود وزن

قربانی کردن خویش

به طور شگفت انگیزی بسیاری از زنان استروئید مصرف می‌کنند. چون که احساس می‌کنند باید از خودشان محافظت کنند. به عنوان نمونه قربانیان تجاوز جنسی اغلب رو به مصرف AAS می‌آوردند. در موسسه ملی تحقیقات مواد مخدر (NIDA)  تحقیق بر روی زنان وزنه بردار نشان می‌دهد که آنها تقریبا بیش از دوبرابر زنانی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند از استروئیدهای آنابولیک و یا سایر مکمل‌های عضله‌سازی استفاده می‌کنند. این میزان در بین افرادی که مورد تجاوز قرار نگرفته‌اند گزارش نشده است. علاوه بر این تقریبا تمام قربانیان تجاوز جنسی نیز پس از حمله گفته اند که فعالیت های پرورش اندام خود را افزایش داده‌اند زیرا باورد دارند که با بزرگ‌تر و قوی‌تر شدن و به طبع داشتن بدنی رعب آور و غیر جذاب می‌توانند از وقوع حملات آتی جلوگیری کنند. در تحقیقی دیگری که برروی ۷۵ زن انجام شد۱۰ نفر، تجاوز جنسی را دلیل استفاده ازAAS  برای افزایش قدرت و حجم عضلانی اعلام کردند. (Gruber, Pope; 1999) قربانیان تجاوز اکثر موارد معتقداند که هرگز نمی‌توانند دوباره به یک مرد اعتماد کنند و در نتیجه فعالیت‌های بدن سازی را جایگزین داشتن رابطه با مردان میکنند. از ۱۰ قربانی تجاوز جنسی ۵ نفر گفتند که قبل از این تجارب هیچ گاه قصد استفاده از استروئید را نداشتند و معتقد بودند که استفاده از استروئید نشانه ضعف و نداشتن اراده کافی برای دستیابی به اهداف از طریق تمرینات ورزشی سخت است.

رقابت

البتهAAS  بر روی عملکرد جسمی تاثیر فوق العاده‌ای دارد و گرچه این مردان هستند که به دلیل استفاده از آن در رقابت‌های ورزشی مورد شماتت قرار می‌گریند، در میان ورزشکاران حرفه ای و آماتور زن نیز استفاده از استروئید به همین منظور غیرقابل پذیرش است و عواقب تنبیهی در پی دارد. تعداد زیادی از ورزشکاران زن به طور مخفیانه از AAS به عنوان عاملی برای افزایش عملکرد خود در رقابت‌های ورزشی استفاده می‌کنند. اما حرفه‌ای که استفاده از استروئید در آن مخفی نیست رقابت های بدن‌سازی است. هر کسی بیننده رقابت‌های اینچنین در سطح بالا و حرفه‌ای باشد بلافاصله متوجه خواهد شد که زنان ورزشکار در این رشته از استروئیدهای آنابولیک استفاده می‌کنند. با این حال، به جای افزایش توجه به رقابت‌های تناسب اندام زنان، علاقه به فیگور گرفتن و بدن زنان جایگزین آن شده است. گرچه توده‌های حجیم و عضلانی مردان به طور چشمگیری در رقابت‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد، این نگاه در مورد زنان به تعادل برای داشتن بدنی عظلانی همراه با ویژگی‌های خاص زنانه مورد توجه است. اما دچار اشتباه نشوید، این بدن‌های زنانه نسبتا عظیم الجثه تنها به واسطه استروئید اینچنین رشد نمی‌کنند بلکه با مصرف مقدار معینی از ترکیبات AAS همراه با دوز مشخص، رژیم غذایی و تمرینات منظم ورزشی به این شکل درمی‌آیند که بعدا درمورد آن صحبت خواهیم کرد.

آمادگی برای  AAS

بهترین کار این است با یک پزشک خوب که در مورد میزان استفاده از استروئید دانش کافی دارد و بتواند راهکارهای ایمن و ارزشمندی به شما در این زمینه ارائه دهد مشورت کنید. از آنجا که این مورد اغلب انجام نمی‌شود، باید قبل از شروع هر چرخه مصرف AAS  آزمایشاه‌های پایه‌ای انجام داد. این آزمایش‌ها دو هدف دارند، یکی بررسی سلامت شما و دیگری تشخیص میزان موردنظر مصرفی پس از قطع استروئید و نگه داشتن بدن در وضعیت نرمال. آزمایش‌ها موارد مختلفی را شامل می‌شوند، از جمله اسکن کبد، سطح چربی، T3، T4، میزان استروژن و تستوسترون و سطح آن‌ها، همچنین میزان ضربان قلب و فشار خون. عملکرد سیستم تولید مثل می‌تواند نگرانی عمده محسوب شود، زیرا AAS به طور معمول بر چرخه قاعدگی تاثیر می‌گذارد. این تغییرات ممکن است شامل موارد بی نظمی جزئی در قاعدگی (به عنوان مثال روزهای ناهماهنگ، شدت تغییر، لکه‌بینی‌های دوره‌ای و غیره) تا چندین ماه عدم قاعدگی، بسته به نوع استروئید، دوز و طول مدت مصرف متفاوت باشد. ایجاد نموداری از جزئیات قاعدگی برای چند ماه قبل از شروع مصرف AAS نیز یک ایده خوب برای پیگیری و کنترل آن می‌باشد.

مزایای استفاده از AAS

همانطور که احتمالا می‌دانید، زنان نیز همانند مردان بسیاری از ویژگی‌های فیزیکی، فیزیولوژیکی و روانی را با مصرف استروئید کسب می‌کنند که معمولا شامل موارد زیر می‌باشد:

 • افزایش توده عضلانی بدون چربی
 • افزایش قدرت
 • کاهش چربی بدن
 • بهبود عملکرد ورزشی
 • احساس شادی و تندرستی
 • افزایش عزت نفس
 • افزایش میزان انرژی
 • آسیب پذیری کمتر
 • جذابیت جنسی بیشتر یا ارعاب (بسته به نوع هدف متغیر است)
 • تحریک جنسی شدید
 • بهبود دریافت اکسیژن جهت استقامت بیشتر و احیا جسمی سریع‌تر
 • افزایش سنتز پروتئین و کاهش دفع نیتروژن

«به طور کلی یک زن لاغر، خوش فرمی، افزایش توده عضلانی، بیشتر شدن وزن و انرژی را تجربه خواهد کرد. تاثیر تمرینات ورزشی برای او بهتر خواهد بود زیرا درجه ریکاوری بدنش بهتر می‌شود. تهاجمی‌تر خواهد شد، میل جنسی‌اش افزایش پیدا می‌کند و اعتماد به نفسش بهتر می‌شود. اما استفاده از استروئیدهای آنابولیک در مقایسه با تبدیل شدن به فردی که همیشه رویای آن را داشتید داری اثرات بیشتری است.» استراوس، لیگت، لینزی؛ ۱۹۸۵

عوارض جانبی احتمالی مصرف استروئیدها

در زیست شناسی و پزشکی، «ویریلیسم» (مردسانی) به پدیده‌ای گفته می‌شود که به پیدایش تغییرات ثانویه، و یا مجموعه‌ای از ساختارهای آناتومیک و ویژگی‌های منحصر به فرد در مردان و زنان اشاره دارد که به طور مستقیم (و در نتیجه ثانویه) به تولید سلول‌های جنسی مربوط نمی‌باشد. در بیشتر موارد ویریلیسم توسط آندروژن‌ها ایجاد می‌شود. آندروژن ترکیب طبیعی یا مصنوعی (از جمله استروئید) می‌باشد که سبب رشد و پیدایش ویژگی‌های مردانه می‌شود. برخی از این عوارض جانبی ناخوشایند دائمی هستند ولی بعضی دیگر با قطع مصرف دارو از بین می‌روند. وقتی که به میزان شدت عوارض جانبی منفی اشاره می‌شود، نوع، دوز و مدت زمان مصرف AAS  نقش مهمی ایفا می‌کند. مدیریت صحیح این متغیرها می‌تواند به چرخه‌های رضایت بخش منجر شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که بر خلاف مصرف کنندگان مذکر که فقط چند مورد عوارض جانبی استروئیدی را تجربه می‌کنند، زنان با توجه به سیستم غدد درون ریز و هیپوفیز مبتنی بر استروژن طیف بیشتری از عوارض جانبی زیر را تجربه خواهند کرد:

 • کلفت شدن صدا
 • آتروفی بافت پستان (کوچک شدن)
 • افزایش موهای بدن، از جمله رشد موهای صورت
 • از دست دادن موهای سر
 • یرقان (زردی در چشم و پوست)
 • افزایش حجم کبد بیشتر از حد نرمال
 • پوست روغنی (آکنه، بزرگ شدن منافض صورت)
 • بزرگ شدن قلب
 • افزایش پرخاشگری
 • افسردگی و بی‌میلی
 • از دست دادن اشتها
 • احساس اضطراب
 • ریتم غیرمنظم قلب
 • ضعیف شدن تاندون‌ها و رباط‌ها پس مصرف داروهای خاص
 • کاهش فعالیت استروژن و پروژسترون
 • بی‌نظمی‌های قاعدگی

چگونگی از استروئید ها استفاده کنیم

بیشتر زنانی که این مقاله را می‌خوانند، احتمالا برای افزایش تناسب اندام راه‌کارهای متعددی را در پیش گرفته‌اند. اما جدای از طرح این پرسش که «چرا»، در این بخش به اینکه «چگونه» با استفاده از AAS می‌توانید از طریق مدیریت ایمن و مناسب کیفیت زندگیتان را تغییر دهید می‌پردازیم.

پیشینه

 

اجازه دهید با توجه به برخی از یافته های بنیادی چنین بیان کنم:

 

 • استروئیدها درمانگر فوری نیستند، به این معنی که صرفا چند روز قبل از یک رویداد (دورهمی، عروسی، تعطیلات و …) نمی‌شود از آن‌ها استفاده کرد. در عوض AAS به طرز صحیح در فرایندی که «چرخه» نامیده می‌شود قابل مصرف است.
 • چرخه استروئید – دوزهای استروئیدی خاصی که در فواصل زمانی معین در رژیم‌های خاص روزانه و یا هفتگی یا برای چندین هفته یا چند ماهه در نظر گرفته می‌شود.

 

 • مقدار و طول مدت استفاده از استروئید با داده‌های بیوگرافیکی (قد، وزن، سن و غیره) تعیین نمی‌شود و تغییر جزئی یا زیاد در طول چرخه قابل اعمال نیست. استروئید برای تاثیرگذاری مطلوب نیاز به تغییر پارادایمی دارد، زیرا هورمون‌ها مثل مکمل کار نمی‌کنند. مدت زمان چرخه و دوز تعیین شده با دوره رشد ماهیچه‌ای، تغییرات مربوط به بازسازی فیزیولوژیکی و شدت اثرات مواد بر بدن در ارتباط است.

 

 • انبوه یا کوکتل استروئید (Steroid Stack/Cocktail) – به استفاده همزمان بیش از یک نوع AAS در یک چرخه، اغلب به صورت ترکیبی از خوراکی و تزریقی اطلاق می‌شود. این کار به منظور افزایش خواص یک ترکیب یا بهره‌گیری از ویژگی‌های مثبت هر یک از داروها (و گاهی اوقات برای به حداقل رساندن اثرات منفی یکی یا چندتا از آن‌ها) انجام می‌شود.

 

 • استروئیدها عضله‌سازی انجام می‌دهند و برای هدفی چون کاهش وزن نیستند. اگر از دست دادن وزن اضافی و لاغری هدف شما باشد، تغییرات در رژیم غذایی، ورزش و مکمل‌ها باید در دستور کار قرار گیرد. استروئیدها، حتی معتدل‌ترین آن‌ها، داری خاصیت عضله ساز و تولید ماهیچه هستند و ماهیچه بنا به ماهیتی که دارد داری چگالی بیشتری است که این سبب افزایش وزن می‌شود.

 

 • استروئیدها باید زمانی که شما حداقل دو سال یا بیشتر به طور مرتب ورزش کرده و یک ساختار عضلانی قوی ایجاد کرده‌اید مصرف شوند. در این صورت هر مقدار پس از تمرین به وزن شما افزوده شود نتیجه تولید ماهیچه خالص است و پول شما به هدر نرفته است. از نگاه زیبایی شناسانه چربی بدن باید قبل از مصرف استروئید کم باشد تا دارو بهتر بتواند اثر زیباسازی بیشتری داشته باشد. چون که چربی زیر پوست مانع از بهتر جلوه دادن ماهیچه و فرم بدن می‌شود.

 

 • برای اتمام چرخه نیازی به افزایش و کاهش سیکل مصرف استروئید نیست. در گذشته کم و زیاد کردن چرخه امری معمول بود، اما بعدها علم پزشکی این کار را غیر ضروری دانست. هنگامی که مدت زمان چرخه به اتمام می‌رسد قطع استفاده تمام داروها کافی است.

بهترین AAS برای زنان

برای رعایت احتیاط بهتر است که تنها تعداد مشخصی از استروئیدهای خوراکی برای استفاده زنان تجویز شود. این نتیجه‌گیری عمدتا بر مبنای رابطه ذاتی آنابولیک/آندروژنیک و تاثیر سمی‌ای که بر کبد به جای می‌گذارد گرفته شده است. به همین علت استرهای تستوسترون هرگز نباید توسط زنانی که بدنساز نیستند مصرف شوند. هرگاه که دوز مصرفی به نظر زیاد بوده و سبب ایجاد عوارض جانبی غیرقابل تحملی گردد، کاهش فوری آن مشکل را برطرف می‌کند.

لازم به ذکر است که مانند همه کالاها و خدمات قیمت استروئید‌ها هم متفاوت است. برای مثال قیمت استروئید Anavar (اکساندرولون) که در بین مصرف کننده‌گان بسیار پرطرفدار است تقریبا دو برابر قیمت وینسترول (Stanabol یا Stanozolol) است. در زیر برخی از مشخصه‌های استروئیدها و اثرات آن ها آورده شده است.

ترکیب دوز مدت زمان ویژگی عوارض جانبی رایج
ANAVAR        
مبتدی ۱۰ میلی گرم در روز ۸ هفته افزایش بافت عضله، افزایش نیرو، استحکام ناراحتی احتمالی معده، کاهش میل جنسی
پیشرفته ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم در روز ۸ تا ۱۲ هفته پمپ عضلانی، استقامت، برجسته کردن رگها و سوزاندن چربی ایجاد آکنه
WINSTROL        
مبتدی ۱۰ میلی گرم در روز ۸ هفته افزایش قدرت عضلانی ضعیف شدن و یا ریزش مو، درد مفاصل
پیشرفته ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم در روز ۸ تا ۱۲ هفته افزایش نیرو و استقامت ایجاد آکنه

 

همانطور که قبلا ذکر شد نیازی به کاهش مصرف استروئید نیست. همه داروها نیمه عمر دارند، یعنی مقدار زمان لازم برای تخلیه دارو از بدن از طریق سه روش جذب، تخریب و حذف انجام می‌شود. چگونگی مصرف دارو (مقدار و دفعات مصرف) باید همیشه بر اساس نیمه عمر آن تجویز گردد. به عنوان مثال هر دو مکمل Winstrol و Anavar دارای نیمه عمر کوتاه کمتر از نصف روز هستند که برای حفظ سطح این داروها در خون (برای داشتن اثری مطلوب) باید دو بار در طی روز مصرف شوند. مثلا:

 • Anavar (مبتدی) ۱۰ میلی گرم در روز تا پایان چرخه (۱۰-۱۲ ساعت بطور مجزا، به عنوان مثال ۵ گرم دوبار در روز، ساعت ۸ صبح و ۸ بعد از ظهر)
 • Winstrol (پیشرفته) ۲۰ میلی گرم در روز تا پایان چرخه (۱۰-۱۲ ساعت بطور مجزا، به عنوان مثال ۱۰ میلی گرم دوبار در روز، ساعت ۶ صبح و ۶ بعد از ظهر)

به دلیل اثرات گوناگون هورمون‌های مختلف آزمایش آن‌ها بسیار اهمیت دارد. در زیر نمونه‌ای از یک چرخه استروئیدی به شکل انبوه یا کوکتل آورده شده‌است. همانطور که قبلا ذکر شد، مصرف کننده‌گان برای بدست آوردن نتایج بهتر از دو یا چند ترکیب در کنار یکدیگر استفاده می‌کنند. روش انبوه همچنین با کاهش مقدار ترکیبات قوی عوارض جانبیAAS  را کاهش می‌دهد.

به عنوان مثالWinstrol  می‌تواند بر مفاصل و مو تاثیر نامطلوبی داشته باشد، اما هنگامی که با نوع ملایم‌تری از Anavar ترکیب شود این خطر به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد، در حالی که اثرات مثبت Anavar در همان مقدار ۱۰ میلی گرم AAS قابل مشاهده است.

 

 

هفته WINSTROL ANAVAR
۱ ۵ میلی گرم در هفته ۵ میلی گرم در هفته
۲ ۵ میلی گرم در هفته ۵ میلی گرم در هفته
۳ ۵ میلی گرم در هفته ۵ میلی گرم در هفته
۴ ۵ میلی گرم در هفته ۵ میلی گرم در هفته
۵ ۵ میلی گرم در هفته ۵ میلی گرم در هفته
۶ ۵ میلی گرم در هفته ۵ میلی گرم در هفته
۷ ۵ میلی گرم در هفته ۵ میلی گرم در هفته
۸ ۵ میلی گرم در هفته ۵ میلی گرم در هفته
۹ ۵ میلی گرم در هفته ۵ میلی گرم در هفته
۱۰ ۵ میلی گرم در هفته ۵ میلی گرم در هفته

استروئیدهای خوراکی بهترین انتخاب برای کسانی که از سرنگ ترس دارند می‌باشد. اما اگر از تزریق با سرنگ ترسی ندارید استروئید پریموبولان دی پوت (متنولون استات) یک انتخاب عالی است. این هورمون در درجه اول برای ایجاد و حفظ بافت ماهیچه‌ای بدون چربی استفاده می‌شود. دلیل این که پریمو در این زمینه بسیار موثر عمل می‌کند بخاطر توانایی آن در افزایش و نگهداشت میزان نیتروژن است. در نتیجه این ویژگی، بسیاری از ورزشکاران برای حفظ عضلات در طی دوره مصرف کالری محدود پیش از مسابقات در رژیم غذایی خود از پریمو استفاده می‌کنند. متاسفانه مصرف پریمو همیشه با نگرانی همراه است:۱) هزینه بسیار بالای آن که برای مصرف کننده قشر متوسط بسیار گران است، ۲) یکی از رایج‌ترین استروئیدهایی است که نمونه جعلی آن در بازار سیاه بسیار فراوان یافت می‌شود. با این وجود تهیه نمونه اصلی آن ارزش تلاش و هزینه را دارد.

خطرات استفاده از تستوسترون در بدن زنان یک اغراق نیست! از آنجا که همیشه این کار بدون مشورت با پزشک انجام می‌شود پس بهتر است که از تستوسترون پروپیونات استفاده شود. این تنها گزینه بی‌خطری برای زنانی است که می‌خواهند تستوسترون را به هر دلیلی در نهایت استفاده کنند. تنها در صورت استفاده پروپینات است که به محض قطع مصرف عوارض جانبی و اثرات منفی در بدن به سرعت از بین خواهد رفت.

پروپیونات یا به اختصار پروپ باید هر روز و یا یک روز درمیان تزریق شود و به طور صحیح براساس دوز مورد نظر هفتگی تقسیم شود. هر چرخه استفاده از این هورمون باید حداقل برای ۶ هفته اجرا شود. مهم‌ترین عوارض جانبی مصرفی آن: بزرگ شدن کلیتوریس؛ رویش زیاد موهای زاید صورت و بدن،  کلفتی صدا، پوست چرب، اختلالات قاعدگی، ریزش و نازک شدن تار مو، افسردگی، اختلال حواس و آکنه در صورت، پشت و یا شانه است. در طی استفاده از هورمون های آندروژنیکی قوی مانند تستوسترون، تحت نظر قرار دادن خود و توجه به این علایم بسیار حائز اهمیت است.

پژوهش AAS در زنان

رسانه‌ها و آن‌هایی که همیشه نظر منفی دارند از دهه ۱۹۳۰ استروئیدها را همواره رد کرده‌اند و تبلیغات گسترده منفی علیه آن انجام داده‌اند، در حالی که به نتایج حاصل از مصرف آن در ورزشکاران به دیده حیرت نگاه کرده‌اند. از آنجایی که مصرف استروئید در زنان پدیده نسبتا جدیدی است و باتوجه به عوارض جانبی که به وضوح می‌تواند ایجاد کند و همچنین بخاطر مسایل اخلاقی در این زمینه، تحقیقات اندکی بر روی تاثیر استروئید‌های آنابولیکی در زنان انجام شده و در مجلات پزشکی به چاپ رسیده است. متأسفانه تحقیقاتی که صورت گرفته، غالبا بر روی نمونه‌های محدود و گروه‌های کنترل نشده و پلاسیبو انجام شده و تنها برای پیچیدگی موضع اضافه کرده‌ و نتایج غیرقابل اطمینانی حاصل شده است.

تحقیقاتی که تا به امروز در مورد جایگزینی درمان آندروژنی در زنان منتشر شده‌است هیچگونه تاثیر مضر بر قسمت‌های بدن، چربی‌ها یا عملکرد عروقی را نشان نمی‌دهد. کلید واژه مورد نظر در اینجا «درمان جایگزینی» است. در پزشکی از مشتقات تستوسترون برای درمان جایگزینی هورمونی در مردان استفاده شده‌است. به همین دلیل فقط چند نوع بسیار اندک AAS برای زنان تأیید شده‌است. چون‌که مطالعات دارویی کافی در مورد تاثیر مصرف آن در زنان انجام نگرفته است. بنابراین یافته‌های اندکی در مورد اثرات کوتاه مدت و بلند مدت مصرف غیر پزشکی AAS در زنان در دسترس است. در نتیجه در مورد مقدار دوزهای فوق فیزیولوژی (مقدار یافت شده بیش از حد معمول در بدن) مورد مصرف آن دسته از زنان ورزشکار و بدن‌ساز و افرادی که به دلایل دیگر این داروها را مورد استفاده قرار می‌دهند اطلاعات کافی وجود ندارد.

اگرچه تحقیقات فراوانی درمورد استفاده مردان در این زمینه وجود دارد، اما از آنجایی که فیزیولوژی بدن مردان و زنان دارای تفاوت‌های متعددی است، اساسا مقایسه این دو جنس پایه علمی صحیحی ندارد و تعمیم دادن این یافته‌ها به زنان دقیق نخواهد بود. در نتیجه اطلاعات مبتنی بر تحقیق درباره اثرات نامطلوب فیزیولوژیکی، جسمی، رفتاری و روانشناختی دوز مصرفی پایین AAS  در زنان، در بهترین حالت نادرست و در بدترین حالت به شدت پرمخاطره است.

منابع

Amako, M., Oda, T., Masuoka, K., Yokoi, H., & Campisi, P. (2003). Effect of static stretching on prevention of injuries for military recruits. Military medicine, 168(6), 442-446.

 

Bahrke, M. S., Yesalis, C. E., & Wright, J. E. (1996). Psychological and behavioural effects of endogenous testosterone and anabolic-androgenic steroids. Sports Medicine, 22(6), 367-390.

Gruber, A.J., Pope, H.G. Jr. (1999) Compulsive weight lifting and anabolic drug abuse among women rape victims. Comprehensive Psychiatry, 40, 273-277

Gruber, A.J., and Pope, H.G., Jr. Psychiatric and medical effects of anabolic-androgenic steroid use in women. Psychotherapy and Psychosomatics 69: 19-26, 2000.

Hughes, T.K. Jr., Rady, P.L., Smith, E.M. (1998) Potential for the effects of anabolic steroid abuse in the immune and neuroendocrine axis. Journal of
Neuroimmunol, 83, 162-167

Lally D. ‘New Study Links Stretching with Higher Injury Rates’, Running Research News, Vol. 10(3), pp. 5-6, 1994

Malarkey, W.B., Strauss, R.H., Leizman, D.J., Liggett, M., Demers, L.M. (1991) Endocrine effects in female weight lifters who self-administer testosterone and
anabolic steroids. American Journal of Obstetrics and Gynecology, 165, 1385-1390

Porcerelli, J.H., and Sandler, B.A. Anabolic-androgenic steroid abuse and psychopathology. PsychiatricClinics of North America 21(4): 829-833, 1998.

Porcerelli, J.H., and Sandler, B.A. Narcissism and empathy in steroid users. American Journal

Research Report Series – Anabolic Steroid Abuse. National Institute on Drug Abuse

Strauss, R.H., Liggett, M.T., Lanese, R.R. (1985) Anabolic steroids use and perceived effects in ten weight-trained women athletes. JAMA, 253, 2871-2873

Sutton, L. ANABOLIC STEROIDS: Not Just For Men Anymore. Vanderbilt University

Thacker et al. “The Impact of Stretching on Sports Injury Risk: A Systematic Review of the Literature”. Medicine & Science in Sports & Exercise. 36(3):371-378, March 2004.

van Mechelen W, Hlobil H, Kemper HCG, et al. Prevention of running injuries by warm-up, cool-down, and stretching exercises. Am J Sports Med 1993;21:711–۱۹٫

Yesalis, C.E., Kennedy , N.J. , Kopstein, A.N., and Bahrke, M.S. Anabolic-androgenic steroid use in the United States . Journal of the American Medical Association 270(10): 1217-1221, 1993.

دیدگاهتان را بنویسید