آیا مکمل‌های غذایی کنترل می‌شوند؟

گر چه صنعت مکمل های غذایی بی‌عیب و نقص نیست، ولی داستان‌های ترسناکی که در مورد عدم نظارت وجود دارند نیز حقیقت ندارند! در اینجا به بحث در مورد قوانین موجود در این رابطه و اهمیت آن‌ها برای شما می‌پردازیم.

با خواندن اخباری که این روزها منتشر می‌شود به این باور می‌رسیم که صنعت مکمل‌های غذایی اساساً در غرب وحشی متمرکز شده است. روایت کلی که بارها در ذهن ما تکرار می‌شود، این متن است که اساساً به‌واسطه این القائات خودبه‌خود در ذهن ما حک می‌شود: سازمان غذا و داروی ایالات متحده امریکا (FDA) در برابر صنعت عظیم و فاسدی که محصولات آزمایش نشده و اکثرا ناسالم را به فروش می‌رساند نقش یک کدخدا را بازی می‌کند و قدرت چندانی ندارد. شهروندان بی‌گناه! این نوع پروتئین یا کراتین را مصرف کنید و عواقب انتخابتان را به جان بخرید.

آیا صنعت مکمل‌های غذایی مملو از فرشتگان است؟ البته که خیر، در هیچ صنعتی، فرشته وجود ندارد. اما اگر به گزارشگران تلویزیونی گوش دهید، می بینید که نکات قابل بحث دائما تکرار می شوند. موارد زیر، مباحث اصلی مورد بحث آن ها هستند:

 • مکمل‌های غذایی قانونمند نیستند.
 • این خطر وجود دارد که همه آن‌ها حاوی مواد تشکیل‌دهنده ی ناسالم یا ممنوعه باشند.
 • قوانین حاضر، سازمان غذا و دارو را از حمایت از مصرف کننده منع می‌کنند.
 • نمی‌توان به حرف و شعار محصولات یا برندها اعتماد کرد.
 • در کل مکمل‌های غذایی در بهترین حالت اثربخشی ندارند و در بدترین حالت فرد را در معرض خطرات جدی سلامتی قرار می‌دهند.

برای بهبود سلامت و عملکرد چه جایگزینی برای مکمل‌های غذایی توصیه می‌شود؟ “فقط غذای واقعی بخورید”، چرا که غذاهایی که می‌خوریم به لحاظ کیفیت بسیار کنترل شده تر از قرص‌ها هستند. (افشاگری: یک نایلون پرتقال حقیقتاً به‌اندازه ناچیزی کنترل شده تر از یک بطری ویتامین C است).

پس بیایید با جدیت به این موضوع بپردازیم. آیا مکمل‌های غذایی توسط سازمان غذا و دارو کنترل می‌شوند؟ اگر چنین است، چگونه؟

قدرت واقعی سازمان غذا و دارو

مقاله ی “چرا ویتامین‌ها و دیگر مکمل‌های غذایی می‌توانند حاوی هر چیزی باشند؟” و حتی نشانی وب آن نیز دلالت بر این دارد که ایمنی  مکمل‌های غذایی همانند ایمنی سیگار است.

دیوید کسلر عضو سابق کمیسیون سازمان غذا و دارو، تنها در دو بند از این مقاله به این سوال پاسخ می‌دهد،     ” آیا تا به حال سازمان غذا و دارو کنترلی بر صنعت مکمل‌های غذایی داشته است؟”  کارمند داخلی سابق سازمان غذا و دارو  به گفتن “ما تلاش کردیم” بسنده کرد. غم‌انگیز است.

بدیهی است سازمان غذا و دارو مکمل‌های غذایی را کنترل می‌کند، چیزی که کسلر مطمئناً از آن اطلاع دارد. اگر واقعاً به این موضوع علاقه مند هستید می‌توانید فصل ۲۱ از قانون غذا، دارو و مواد آرایشی بهداشتی، یعنی قانون برنامه آموزش و سلامت مکمل‌های غذایی سال ۱۹۹۴ (DSHEA)، و الزامات اصول تولید خوب ائتلافی مکمل (GMP) مختص مکمل‌های غذایی را بخوانید.

نمی‌خواهید عمیق‌تر به این مسئله بپردازید؟ پس به بخش اول صفحه سازمان غذا و دارو در مورد مکمل‌های غذایی نگاه کنید، جایی که در آن می‌خوانید “سازمان غذا و دارد هر دو مورد یعنی محصولات نهایی مکمل‌های غذایی و مواد تشکیل‌دهنده غذایی را کنترل می‌کند”، روشن‌تر از این چیزی نمی‌یابید.

اما آیا این سازمان واقعاً قدرت لازم برای قانون‌گذاری در این حوزه را دارد؟ بله. ویکتوریا ویتسیت و همکارانش در نشریه داوری شده سالنامه شیمی بیوانالیتیکال سال ۲۰۱۳ اظهار می‌کنند، واقعیت این است که سازمان غذا و دارو ” با زرادخانه‌ای از ابزارهای اجرایی که در اختیار دارد قدرت اجرای الزامات قانونی قانون FD&C را دارد، از جمله نامه‌های اخطار، جمع آوری محصولات، توقیف محصولات، قرار منع موقت، تحریم معاملات، دستور رضایت، پیگرد مدنی و قانونی و جریمه .

پس چه زمانی این سازمان می‌تواند از تمام این ابزارهای مختلف استفاده کند؟ سازمان غذا و دارو هر زمان که یک مکمل غذایی مشخصه‌های زیر را داشته باشد، هر دو گزینه اجرایی مدنی (یعنی نامه‌های اخطار، جمع آوری اجباری محصول، تحریم‌های پولی و غیره) و قانونی (یعنی پیگرد جنایی) را در اختیار دارد:

 • عرضه یک خطر نامعقول. به‌عنوان‌مثال، زمانی که خطرات بالقوه یا واقعی مصرف یک مکمل غذایی خاص، یا محصولی حاوی یک مواد تشکیل‌دهنده خاص بر مزیت‌های احتمالی یا واقعی استفاده از آن ماده تشکیل‌دهنده یا مکمل غذایی غالب باشد.
 • قرار دادن سلامت عموم مردم در معرض یک خطر قریب الوقوع. به‌عنوان‌مثال ممکن است محصولی حاوی یک ماده تشکیل‌دهنده مضر، پاتوژن بیولوژیکی (به‌عنوان‌مثال اشریشیا کُلی، سالمونلا و غیره) یا سطوح خطرناکی از فلزات سنگین یا باقیمانده‌های آفت‌کش‌ها باشد.
 • تقلبی باشد. به‌عنوان‌مثال زمانی که شرکت از یک ماده تشکیل‌دهنده غذایی جدید غیرمجاز استفاده می‌کند و ماده تشکیل‌دهنده واقعی استفاده شده در محصول با آنچه بر روی برچسب محصول درج می‌شود تفاوت دارد، یا هر نوع انحراف جدی از اصول تولید خوب (GMP).
 • ارائه اطلاعات نادرست. اگر محصولی با استفاده از مواد مخدر یا ادعای بیماری به بازار عرضه شود، یا اثرات یا مزایای محصول با اثرات یک ماده مخدر قابل مقایسه باشد، پس مکمل غذایی با تقلب وارد بازار شده است.
 • نتواند به‌صورت قانونی به‌عنوان یک مکمل غذایی به بازار عرضه شود. هرگاه محصولی حاوی ماده تشکیل‌دهنده‌ای باشد که به‌عنوان یک مخدر جدید تصویب شده باشد (به‌عنوان‌مثال SARM) از این خط عبور می‌کند.
 • درگیر یک رویداد نامساعد شود. این می‌تواند هر چیزی باشد از کسی که ادعا می‌کند پس از باز کردن یا مصرف محصول حالت تهوع به او دست داده است، تا مرگی که ممکن است و یا ممکن نیست با استفاده از یک ماده تشکیل‌دهنده یا مکمل غذایی خاص ارتباط مستقیم داشته باشد.
 • عدم اثبات یا عملکرد طبق آنچه تبلیغ شده است. این زمینه‌ای است که اغلب توسط کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده امریکا اجرا می‌شود، که بر روی بازاریابی و توسعه مکمل‌های غذایی نیز نظارت دارد.

بله می‌توان استدلال کرد که دولت فدرال ایالات متحده امریکا هرگز کاملاً بر روی سازمان غذا و دارو برای اجرای DSHEA یا سیاست‌گذاری کافی و مناسب در حوزه مکمل‌های غذایی سرمایه‌گذاری نکرده است (استدلالی که می‌توان برای شمار زیادی از سازمان‌های دولتی نیز ارائه داد). بااین‌همه، به‌طور قانونی نمی‌توان استدلال کرد که این سازمان قدرت کافی یا ابزارهای لازم برای مجازات سوء استفاده‌کنندگان را در اختیار ندارد.

همچنین نمی‌توانید بگویید که این صنعت مملو از قوانین و مقرراتی است که تمام شرکت‌ها از آن‌ها تبعیت می‌کنند، یا همان‌گونه که در مقاله بعدی به جزئیات آن خواهم پرداخت، این قوانین سخت‌گیرانه‌تر از قوانین مربوط به مواد غذایی نیستند.

صنعت مکمل هنوز تمام عیار و بی‌عیب و نقص نیست

پس چرا تا این حد گیج‌کننده است؟ در مکمل‌ها، همانند زندگی، کسانی هستند که از یک الگو تبعیت می‌کنند و از قوانین تبعیت می‌کنند، متاسفانه، کسانی هم هستند که بدون دانش یا بی‌احتیاط عمل می‌کنند. بله، بازیکنان بدی در این صنعت وجود دارند. اما شرکت‌هایی هم وجود دارند به لحاظ قانونی خواهان کمک به مردم، گسترش سلامت، و پیش برد امن عملکرد ورزشی هستند.

اجازه ندهید عملکرد بذرهای بد سبب شود فکر کنید کل بذرهای باغ باید از بین بروند. مکمل‌ها می‌توانند – و استدلال می‌کنم که باید- جایی در رویکرد سلامت تغذیه داشته باشند. تحقیقاتتان را انجام دهید، و خودتان را به برندهای معتبری که ادعاهای معقولی دارند وصل کنید و با علم از آن‌ها پشتیبانی کنید.

منابع

ویکتوریا ویتسیت و همکاران (۲۰۱۳). نقش اصول تولید خوب در جلوگیری از تقلب در مکمل‌های غذایی. سالنامه شیمی بیوانالیتیکال و انالیتیکال، ۴۰۵ (۱۳)، صفحات ۴۳۵۳-۴۳۵۸٫

درباره مؤلف

کریس لکود، دکترای CSCS

کریس لکود، دکترای علوم ورزشی، بیش از ۵۰ مقاله داوری شده و کنفرانس در حوزه تخصصی خود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید